Ha, ha, ha - czyli mała dygresja na temat astmy
Tak mnie rozbawiła pewna scena z serialu "Dr House", że musiałem to wrzucić na bloga 😁
Zatem ten post będzie skierowany do trochę mniejszej grupy odbiorców - astmatyków, chociaż dla ciekawskich też znajdzie się tutaj miejsce!
"Pokaż mi, jak działa Twój inhalator."
Ale tak całkiem serio..
.. to czy alergologom zdarzają się tacy pacjenci?
Owszem, nieumiejętne użycie inhalatora, czyli zbyt krótki okres inhalacji albo nie przepłukanie jamy ustnej po inhalacji to częste grzechy astmatyków, ale na to aby sobie psikać szyję tak jak perfumy, nigdy bym nie wpadł! 😀
Otóż sam cierpię na tą przypadłość i po prostu bardzo intryguje mnie zagadnienie związku próchnicy z astmą, zwłaszcza iż mam bardzo wysoki wskaźnik PUW, bo wynosi on aż 13. Oznacza to iż 13 zębów było lub jest(w moim przypadku to "lub jest" już nie jest 😎 ) dotkniętych próchnicą!
PUW = P + U + W
"P" - jak "próchnica" - ząb z przynajmniej jednym ubytkiem próchnicowym
"U" - jak "utrata" - ząb utracony z powodu próchnicy
"W"- jak "wypełnienie" - ząb z przynajmniej jednym wypełnieniem, ale bez próchnicy wtórnej(to inaczej caries secundaria, czyli próchnica powstająca wokół istniejącego wypełnienia).
Przykład
Podczas badania kliniczno-kontrolnego u pana Dobromira Stefańskiego stwierdzono iż ma on 30 zębów:
👉 w 3 zębach stwierdzono aktywne ogniska próchnicy
👉 w tym 5 zębów wypełnionych
👉 2 zęby zostały usunięte
👉 pozostałe zęby nie wykazywały żadnych oznak patologicznych zmian.
Ile wynosi wskaźnik PUW dla tego pana? 😉
⇨ Policz najpierw sam(a). Odpowiedź znajduje się na dole strony!
Wracając do astmy. Otóż niestety jeszcze nie znalazłem żadnych badań w podręcznikach stomatologicznych na temat związku próchnicy z astmą(może kiedyś znajdę albo dowiem się czegoś ciekawego na zajęciach?), zatem powołam się na artykuł znaleziony w internecie.
[LINK]
"Okazuje się, że wziewne leki stosowane w jej leczeniu, głównie beta2-agoniści i glikokortykosteroidy, istotnie zmniejszają produkcję śliny, co znacznie ułatwia rozwój płytki nazębnej."
Kserostomia, czyli zmniejszona produkcja śliny, jest istotnym czynnikiem, który przyczynia się do większej podatności zębów na próchnicę, wielokrotnie już udokumentowanym. Dlatego tak ważne jest, aby przepłukiwać jamę ustną po każdej inhalacji. Szczególnie wieczornej, jeśli stosuje się leki wziewne po umyciu zębów.
Niestety - ja tego zalecenia nie przestrzegałem i może to też jest jeden z czynników, przez które mam tak wysoki wskaźnik PUW?
"Próchnico! Och.. próchnico! Po co istniejesz?"
Zatem pamiętajcie o tym, aby najlepiej nic nie jeść ani nie zażywać leków po wieczornym myciu zębów*, tylko starać się robić to przed ich umyciem.
PS Postaram się wypowiedzieć w jednym z kolejnym postów trochę szerzej na temat próchnicy, m.in. skąd się bierze, dlaczego ją mamy i co możemy robić aby nie pojawiały się nowe jej ogniska!
* Dla tego Pana wskaźnik PUW = 10.
** No i pamiętajcie o tym, aby nie robić sobie perfum z inhalatora, hi hi 😉
Komentarze
Prześlij komentarz