Czarne plomby

Amalgamat zwany potocznie "czarną plombą" nadal jest powszechny w użyciu, choć jego stosowanie budzi wiele zastrzeżeń.
Czy naprawdę mamy się czego bać?


Chemicznie amalgamat to mieszanina rtęci (która stanowi do 50% masy) ze stopem Ag, Cu i Sn. Wyróżniamy:
a) amalgamaty wysokomiedziowe
b) amalgamaty niskomiedziowe - nie są obecnie stosowane. Podczas twardnienia amalgamatu powstawało połączenie rtęci z cyną (faza gamma 2). Ulegała ona korozji i niekorzystnie wpływała na trwałość wypełnień.

O dziwo korozja amalgamatu ma też swoje dobre strony, dlatego możemy wyróżnić następujące jej rodzaje:
I. Matowienie powierzchni amalgamatu to następstwo korozji chemicznej, czyli powstania na jego powierzchni siarczków. Nie wpływa to na integralność ani parametry mechaniczne wypełnienia. Wystarczy wypolerowanie.

II. Korozja elektrochemiczna to następstwo prądu galwanicznego powstającego między różnymi metalami w wilgotnym środowisku.
a) Korozja zewnętrzna - produkty korozji wypełniają szczelinę między zębem a wypełnieniem, co stanowi zabezpieczenie przed próchnicą wtórną.
b) Korozja wewnętrzna - prowadzi do złamania brzeżnego. Działanie niekorzystne!!!

Antyamalgamatowcy(w tym ja!) zarzucają amalgamatowi:
👉 Brak estetyki - bleee, ząb jest przecież biały, a nie czarny! To trochę jak wrzucić do stadka bialutkich owieczek czarną owcę.
👉 Wymaga preparacji ubytku nieoszczędzającej tkanek zęba. Co to znaczy? Otóż amalgamat w przeciwieństwie do kompozytów(potocznie określanych "białymi plombami") wymaga usunięcia większej ilości zdrowych tkanek zęba po to, aby później nie wypadł, choćby podczas jedzenia. Dla przykładu w rozległych ubytkach istnieje konieczność wykonania podcięć retencyjnych, których pod wypełnienia kompozytowe się nie stosuje.

👉 Długotrwała korozja powoduje uszkodzenie wypełnienia i konieczność jego wymiany.
👉 Istnieje nawet prawo dla amalgamatu. Naprawdę 😊

Prawo Rebla mówi nam iż „Nie należy przekraczać 7 wypełnień amalgamatowych średniej wielkości”.

Także drodzy ludziska! Przyglądajcie się swoim zębom i nie pozwólcie na to, aby w swojej jamie ustnej mieć więcej niż 7 takich wypełnień!

👉 Rtęć budzi chyba najwięcej zastrzeżeń! Zatem przyjrzyjmy się ciemnej stronie.

Rtęć i jego związki są szczególnie toksyczne dla nerek i centralnego układu nerwowego. Jest wolno eliminowana z organizmu, dlatego stałe narażenie na niewielką dawkę prowadzi do jej akumulacji.


OMG!
Mam czarne plomby w swojej buzi.
OMG!
Moje biedne nerki 😟😟😟
OMG!
Biegiem do lusterka i zobaczcie czy też macie jakiś amalgamat!

Heh 😎 Jeśli Was przestraszyłem to przepraszam! Nie dopuszczono by amalgamatu do użytku, gdyby nie poniższe fakty:
👉 1-2 μg/dzień – tyle rtęci uwalnia się podczas żucia z wypełnień amalgamatowych w warunkach klinicznych.
👉 Najmniejsza dawka powodująca łagodne i odwracalne objawy wynosi 3μg/kg masy ciała, co oznacza, że osoba ważąca 70kg musiałaby przyjąć ok. 200 μg.

Widzicie różnicę w tych liczbach? Zatem nie mamy się czego bać! 😏
Ponadto obecnie stosuje się wyłącznie kapsułkowy amalgamat, dzięki czemu zakładany amalgamat ma idealne proporcje i uwalniane ilości rtęci są śladowe. W zamieszczonym filmiku na dole strony możecie zobaczyć jak wygląda taka wstrząsarka do amalgamatu 😊

Natomiast więcej rtęci uwalnia się podczas usuwania starych wypełnień.
👉 Tatuaż amalgamatowy dziąsła może powstać, gdy wypełnienie jest usuwane bez koferdamu. Zatem jeśli zamieszczone przeze mnie informacje tak na Was wpłynęły, że biegniecie już do dentysty, aby je wymienić, to zwróćcie uwagę na to, aby stomatolog założył Wam koferdam!

Tatuaż amalgamatowy dziąsła

Koferdam (ślinochron)

Antyamalgamatowcy chyba dość się wypowiedzieli. Teraz trzeba dopuścić do słowa antyantyamalgamatowców:
👉 80% amalgamatów wytrzymuje okres 8 lat. Nawet całkiem nieźle, co nie? 😏 Pomyślcie o tym ile takiego jedzenia możecie przeżuć przez te 8 lat dzięki takiemu wypełnieniu 😊
👉 Tani.
👉 Łatwy do umieszczenia w ubytku.
👉 Czas zakładania jest 2-3x krótszy niż czas założenia wypełnienia kompozytowego.
👉 Produkty korozji uszczelniają szparę brzeżną.

Źródło powyższych informacji
"Stomatologia zachowawcza z endodoncją" Zbigniew Jańczuk 2014

Podsumowanie - moje zdanie na ten temat:
Amalgamat zdecydowanie ma większą liczbę wad niż zalet. Tego nie da się ukryć. Nie jestem zwolennikiem amalgamatu, chociaż dopuszczam jego stosowanie u pacjentów niewspółpracujących, ze złą higieną jamy ustnej oraz kiedy są trudności w utrzymaniu suchości pola zabiegowego, gdyż jego użycie jest tutaj w pełni uzasadnione.

..EDIT [ 8/31/2017 ]
Analizując wpis, który pojawił się w Księdze Gości, nie chciałem tutaj nikogo urazić. To, że ktoś ma amalgamat wcale nie oznacza, że jest niewspółpracującym pacjentem czy źle myje zęby. Na NFZ zakłada się ludziom amalgamaty, bo jest po prostu TANI i wytrzymały. I ot cała filozofia.

Poniżej pozostawiam Wam przykładowe filmiki znalezione w internecie jak wygląda zakładanie takiego amalgamatu 😏



Komentarze

  1. Jeżeli interesują cię plomby jak i ogólnie wszystko co związane ze stomatologią to podstrona na ten temat na pewno cię zaciekawi.

    OdpowiedzUsuń
  2. Niestety miałem takie problemy ale ortodonta w poznaniu wyleczył mi wszystko z czym były problemy

    OdpowiedzUsuń
  3. Jeśli chodzi o zdrowie jamy ustnej, nie ma lepszego specjalisty niż dentysta. Warto regularnie odwiedzać gabinet stomatologiczny, nie tylko w celu wypełnienia zaleceń stomatologicznych, ale także w celu zapobiegania poważniejszym problemom. Dzięki temu unikniemy nie tylko bólu i dyskomfortu, ale również oszczędzimy czas i pieniądze. W tym przypadku, warto zwrócić uwagę na usługi chirurgii stomatologicznej, której ofertę można znaleźć na stronie https://dentystagdynia.pl/oferta/chirurgia-stomatologiczna/

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Czy dentyści rzeczywiście leczą próchnicę zębów?

Im dalej w las tym więcej drzew..